вівторок, 20 березня 2018 р.

Тема.   Зона мішаних лісів.Навчальний проект «Бережи рідний ліс»
Мета: продовжити формувати уявлення про Україну; розкрити позитивний та негативний вплив людини на природу своєї місцевості;ознайомити з проблемами лісу,рослинним і тваринним світом; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:  плазмовий телевізор,ноутбук, карта природних зон України,фото та відеоматеріали та картки.
Тип уроку: урок-проект.

ХІД УРОКУ:

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень. Робота в календарях
    спостережень.
-              Яка зараз пора року?
-              Який місяць?
-              Який стан неба?
-              Яка температура повітря?
-              Чи були сьогодні протягом дня опади?
-              Які явища погоди ви сьогодні спостерігали?
-              Який напрям вітру?
-              Зробимо висновок про погоду сьогоднішього дня. (учні роблять висновки)
-             



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

               1.  Рефлексивний аналіз. Робота з картою природних зон України.
                (слайд «Карта природних зон України»).
-              Що таке природні зони?
-              Які природні зони України ви знаєте?
-              Перелічіть їх у тому порядку, в якому вони розташовані з півночі на південь.
-              Які природні зони України ви знаєте?
-              В якій природній зоні ми проживаєм?
-              Як ще називають зону мішаних лісів?
Розповіді учнів.
Учень 1.


Зона змішаних лісів знаходиться на півночі України.
До цієї зони входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київсь­ка, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Терно­пільської  та Хмельницької.
Вона займає 20 % всієї території України.
Її називають Українським Поліссям. Уперше назва Полісся зафіксована у Іпатіївському літописі в 15 ст. У джерелах 14-16 ст. ця назва найчастіше функціонувала у вигляді спільнокореневих слів Подлесьє, Полясє, Полєсє. Цю територію дослідники 16-19 ст. вважали центром поліської області.
Учень 2.
Весна  - затяжна, сніг тане довго.
Літо – тепле, дощове, вологе.
Осінь – дощова, вітряна.
Зима – мяка, з відлигами.
Учень 3.
 Значна зволоженість сприяла розвиткові лугової, болотної та лісової рослинності.
Ліси - це основа природної зони, бо вони покривають площу більше 2,5 млн. гектарів. Основними породами дерев при цьому є сосна (58%), дуб (21%), береза (11%), чорна вільха, граб.

Учень 4.
 На більшій  частині Полісся переважають сосново-дубові ліси. У південній ростуть дубово-грабові ліси. А на Лівобережжі поширені дубово-липові ліси.
 Рослинний світ Полісся надзвичайно багатий і різноманітний.                      
    Тут налічується:
  100 видів лікарських рослин;
  90 видів вітамінних рослин;
  більше 90 видів рослин-барвників;
  200 видів медоносних рослин.
В зоні мішаних лісів живуть:
60 видів ссавців
276 видів птахів
30 видів риб
Учень 5.
У зоні мішаних лісів дуже різноманітний рослинний світ, бо є всі умови для розвитку: вода, тепло, світло, а також поживні речовини, які утворюють самі рослини, відмираючи і перетворюючись на перегній.
Полісся вважають “легенями” України, бо більшу частину цієї природної зони займають ліси та інші рослини, які виділяють кисень, такий необхідний для всього живого .
 2. Створення проблемної ситуації. Читання вірша О. Олеся «Україна в
              старовину» (перегляд відеофрагмента «Вранішня гармонія»)


Ліс  густий, дрімучий, темний,
Споконвічний  ліс  росте,
Не проб’ється навіть сонце
Крізь гілля його густе.
Велетенські граби, вільхи,
Сосни, явори, дуби
Раз в століття полягають
Після віку боротьби.
По річках, озерах, багнах
Вічний галас, вічний спів,
Крик гусей, качок і чапель,
Зойк чайок і журавлів.
Лебедині білі зграї
В небі хмарами летять,
Навкруги орлині крила
Гучно хижо лопотять.
Над струмком спинився олень,
Прислухається, тремтить,
Десь почув непевний шелест
І зникає через мить.
То ведмідь ішов напитись,
Остудитись у воді,
То збирали під дубами
Чорні вепрі жолуді.
По  лісах  блукали кози,
Тури, олені, вовки,
Кабани, ведмеді, лосі,
Рисі, зубри, борсуки.
Не стихав до ночі галас,
Дикий рев и ніжний спів…
Все кругом жило, змагалось,
Ліс  дивився і шумів.

-         Вірш називається «Україна в старовину», але, на жаль, у наш час ця зона почала втрачати свою красу — тварин, рослини, річки, озера.

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

-              Наша мета сьогодні — з’ясувати, що стало причиною цих змін, як природні умови впливають на рослинний і тваринний світ нашої місцевосту, як людина впливає на цю зону та як намагається врятувати цей край від наслідків свого «володарювання».
-              Попередньо ви були розділені на підгрупи, визначилися із завданнями, працювали з різними джерелами інформації, створювали свої презентації, публікації, а зараз я пропоную вам познайомити учнів класу з ними і захистити свої проекти, об’єднавши все  в один проект «Бережи рідний ліс»
-               

V. Захист проектів.

1.     Презентація проектів.
  Перша група «Мандрівники»
Слайдова презентація.
Учні розкривають негативний вплив людини на природу рідного краю(слайди 5-12)

                                 Висновок:
Наші ліси потерпають від руйнівного впливу людини:
1.     Засмічення лісів.
2.     Надмірна вирубка.
3.     Лісові пожежі.
4.     Браконьєрство.
5.     Всихання лісів.
Призводить до зникнення рослинного і тваринного світу,зменшення площі лісів.
Ми створили фотоальбом «Мандрівка до лісу».

Фізкультхвилинка-руханка «Весело нам»

Друга група «Дослідники»
Досліджували позитивний вплив людини на рідний ліс.
Слайдова презентація (слайди 13-21).
Учні по черзі презентують дбайливе ставлення до природи.

                                  Висновок:
В ході свого дослідження ми дійшли таких висновків- всі ми повинні охороняти і дбати про природу рідного краю:
1.     В нашій місцевості створений Дібрівський гідрологічний заказник та Ботанічна памятка природи місцевого значення озеро «Мале».
Створення заказників дозволяє зберегти в природному стані типові та унікальні види тварин та рослин для наступних поколінь.
     2.Створили фотоальбом рослин та тварин рідного лісу занесених до Червоної книги України.
     3.Дізнались як вирощувати та доглядати за лісовими насадженнями.
     4.МИ вивчили правила поведінки в лісі.

  
 Завдання. Вчитель пропонує скласти ланцюги живлення рідного лісу в групах.





Третя група «Юні натуралісти»
В ході свого дослідження ми зясували,що дає нам ліс та чому ми повинні дбайливо ставитись до рідної природи.
Слайдова презентація (слайди 22-27)

                                   Висновок:
Ми «Юні натуралісти» створили плакати та закликаємо і просимо всіх берегти рідний ліс тому що:

     1.Ліс дає нам продукти харчування.
2.     Ліс – це домівка птахів,звірів,рослин та дерев.
3.     Ліс – це цінна промислова сировина,без якої не може обійтись людина.
4.     Ліс – це «зелені легені» планети.

VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів. Підсумок уроку.
 Вчитель. Ви всі гарно попрацювали над нашим проектом:
·        Розкрили наслідки негативного впливу людини на природу рідного краю.
·        Разом з тим, показали, що дбайлива рука людини , може зберегти і примножити красу нашого лісу.
·        Зясували, яку користь дає нам ліс та чому ми повинні зберегти рідну природу.
      
           1. Інтерактивний метод  «Мікрофон по колу».



-  Пропоную відповісти на питання: «Чому потрібно берегти природу рідного краю?»
         2.Інтерактивна гра «Посади ліс добрих вчинків»



Вчитель пропонує учням висловити одним реченням своє дбайливе ставлення до природи.Учень записує свою фразу на шаблоні деревця і прикріплює на спільний плакат.Таким чином учні «вирощують» ліс добрих вчинків.


VII. Домашнє завдання. 
Читання статті «Мішані ліси».Продумати над яким новим проектом хотіли б працювати.
Вчитель пропонує учням провести акцію «Зроби ліс чистішим», тобто помандрувати до весняного лісу та очистити від побутового сміття.




Немає коментарів:

Дописати коментар